Przedsesyjnie- sesyjnie + Gołąb-ek.

Ćwiczenia zaliczone, przede mną już TYLKO ciemne dni wypełnione biochemią. Muszę przyznać, że pierwszy semestr tego wspaniałego przedmiotu był zdecydowanie trudniejszy. Materiał był mi kompletnie nieznany a krążące legendy wzmagały tylko mój niepokój. W trzecim semestrze było zdecydowanie lepiej i teraz śmiało mogę powiedzieć, że ktoś, kto się solidnie, szczerze uczył na kolokwia, na pewno ćwiczenia zaliczył. System jest podobny do chemii, też zbiera się punkciki, więc teoretycznie jeśli dobrze się wystartuje na samym początku, to potem przed ostatnimi kolokwiami można bąki zbijać (albo uczyć się czegoś innego).

Mam klątwę cztery i pół.

Czy ma ktoś doświadczenie z ptakami? Od dwóch tygodni mam w pokoju gołębia, którego znalazłam w kiepskim stanie przy akademikach UP. Niedożywienie, brak dwóch palców i brak praktycznie jednej nogi sprawiły, że był już obiadowym celem kota. Jest już po antybiotykoterapii (dostawał amoksycylinę z kwasem acetylosalicylowym), na odrobaczenie nic mu nie podano, bo miał zaskakująco mało pasożytów jak na miejskiego ptaka. Niestety nie miałam okazji go zważyć, ale czuję w dłoniach, że ma się zdecydowanie lepiej. 


Zastanawiam się, czy podtuczyć go jeszcze bardziej i wypuścić, kiedy zrobi się cieplej na świecie, czy już teraz, by uniknąć osłabienia mięśni (niestety nie jestem w stanie zapewnić mu ruchu). Kolejną kwestią jest miejsce wypuszczenia. Ze względu na swoje inwalidztwo będzie miał trudniej od innych ptaków w rywalizacji o pokarm. Z drugiej strony oddając go do potencjalnego otwartego ośrodka, w którym przyjmują kaleki, ryzykuję, że się oddali i będzie miał problem ze znalezieniem pokarmu poza miastem. Może ktoś podzieli się swoim doświadczeniem.Tutaj wielki ukłon dla lek. wet. Grzegorza Dziwaka, który z czułością zajął się stworzonkiem, którego przyniosłam w pudełku po butach. Jesteśmy wszyscy bardzo wdzięczni!


Komentarze

 1. hejka, jakie książki trzeba mieć na drugim semestrze? głównie chodzi mi o biochemię. do anatomii i histologii zostają. a jeszcze do jakiegoś przedmiotu coś trzeba?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Harper lub Stryer do biochemii. Niektórzy chwalą sobie jeszcze krótkie wykłady.

   Usuń
 2. będziesz z pewnośćią dobrą panią doktor :) mam pytanko, jak wyglądają wykłady z biochemii? są dostępne w internecie czy należy notować? czy do kolokwiów materiał z wykładów tylko czy ćwiczeń również? podrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykład jest raz w tygodniu prowadzony przez prof. Do kolokwiów tylko materiał z wykładów, bez ćwiczeń. Warto notować, to zawsze popłaca. Ja uczyłam się z kartek, które kilka-kilkanaście(?) lat temu dawali studentom na katedrze, teraz można to dostać tylko od starszych roczników. Jest to w zasadzie rozszerzony materiał z wykładów, niektóre zdania są wręcz przepisane + Stryer i Harper do cykli. Wykłady nigdy nie były udostępniane studentom przez prof. U, choć można to pewien sposób obejść. Udostępniony został jedynie ostatni wykład w drugim semestrze, bo nie został przerobiony na wykładzie.

   Usuń
 3. w drugim semestrze któreś przedmioty kończą się wcześniej? ochrona środowiska, human, genetyka??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o humana to dogadacie się z prof. S. Ochrona środowiska może skończyć się wcześniej, jeśli wyrobicie się z referatami. Nie pamiętam jak to było z TI, genetyka raczej do końca, na ostatnich ćwiczeniach z biologii pokazujecie zielniki.

   Usuń
 4. czy mogłabyś opisać po krótce wszystkie przedmioty w 2 semestrze? będę baaardzo wdzięczna ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biologia- wystarczy popisać się wiedzą na pierwszych zajęciach u Pana P. i ma się ocenę z odpowiedzi z głowy, kolokwium było zasadniczo proste, jeśli chodzi o zielnik to ważne jest, by rośliny były dobrze przygniecione podczas suszenia.
   Genetyka- tworzenie hodowli muszek owocowych okazało się być świetną zabawą! Mieliśmy jedną kartkówkę i kolokwium pod koniec, na podstawie którego wystawiana była ocena.
   Ochrona środowiska- nic zobowiązującego, każdy musi przygotować referat na wybrany temat i tyle, bez niespodzianek.
   Etyka- rozmawiacie z prof. S o eutanazji itd.
   Technologia informacyjna- były dwa kolokwia, ćwiczenia nie są obowiązkowe, trzeba się tylko pojawiać na tych, na których ma być kolokwium.
   Czy o czymś zapomniałam?

   Usuń
  2. dziękuję ;) a z jakich przedmiotów wykłady są udostępniane na eduwecie? zaintrygowałaś mnie biologią, super mieć ocenę z odpowiedzi już na pierwszych zajęciach, a czego dotyczą? ;P

   Usuń
  3. Wykłady są na pewno udostępniane z ochrony środowiska, z tym, że nikt pewnie za bardzo do nich nie zaglądał. I to chyba tyle. Poczekajcie na rozpiskę zajęć, będziecie mieli wywieszone tematy ćwiczeń. Z tego co pamiętam, na pierwszych zajęciach u pana dr P wystarczyła wiedza z liceum o organellach komórkowych. :)

   Usuń
 5. Wooow naprawdę cię podziwiam za tak ogromną sympatię do zwierząt! Ja się większości boje..:(

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty