FIZJOLOGIA ZWIERZĄT

Kurs z fizjologii zwierząt trwa rok i obejmuje trzeci i czwarty semestr studiów. Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu i trwają ponad dwie godziny. W zależności od prowadzącego mogą pojawiać się kartkówki (przeważnie je zapowiadają, ewentualnie dają wcale-nie-tak-oczywiste-znaki, że trzeba się nauczyć na zajęcia ) odpytywanie konkretnych osób na ocenę albo przygotowywanie prezentacji. Materiał, jaki trzeba przygotować to przeważnie bieżące ćwiczenie i dwa poprzednie. Ponownie, w zależności od prowadzącego, zakres materiału do nauki może ograniczać się do skryptu ( Fizjologia zwierząt- Przewodnik do ćwiczeń autorstwa Wojciecha Zawadzkiego), ale może być rozszerzony o podręcznik (Fizjologia Zwierząt autorstwa T. Krzymowskiego). Na zajęciach oprócz realizacji materiału ćwiczeniowego wykonuje się także doświadczenia. Czasem w parach, niekiedy samemu, ale nie należy się nimi specjalnie przejmować, nie są na ocenę. U niektórych ćwiczeniowców trzeba prowadzić zeszyt, w których zbiera się na koniec zajęć pieczątki. Po semestrze przeważnie następuje zmiana prowadzącego.

Warto się uczyć, bo można dzięki temu uzyskać przedtermin lub zwolnienie z egzaminu. TEORETYCZNIE trzeba też być na wszystkich/prawie wszystkich listach na wykładach aby taki profit otrzymać. Podkreślam raz jeszcze- teoretycznie.

Minimalne wymagania na:
Przedtermin- średnia ocen z obu semestrów 4,0 (zdaje się ustnie)
Zwolnienie z egzaminu- 4,0 z pierwszego semestru i 5,0 z drugiego semestru. Kolejność jest istotna.

Do egzaminu należy przyswoić materiał  z ćwiczeń i wykładów. Zagadnienia do nauki są/ będą wywieszone w gablotce przy katedrze. W tym roku mieliśmy ich 150, ale krążą pomoce, które ułatwią/ zwolnią z ich opracowywania. Zarówno ćwiczenia jak i egzamin wszyscy zdają, więc w gruncie rzeczy nie jest to przedmiot, z którym trzeba się jakoś specjalnie męczyć.
A szef katedry, który prowadzi wykłady i przeprowadza egzamin to przemiły gość!

Powiem szczerze, że kwestia przedterminu/ zwolnienia jest zależna od prowadzącego (ale podkreślam, że głównie wszystko zależy od Twojej pracy). Niektórzy ułatwiają życie studentom a niektórzy po prostu utrudniają. Są prowadzący, którzy rozdają piątki jak cukierki a są i tacy, którzy ich nie stawiają z zasady. Nakład pracy osób z takimi samymi ocenami może się różnić. Jedni muszą uczyć się na kolokwia szczegółów z podręcznika, prezentacji prowadzącego a inni jedynie zagadnień ze skryptu. 

__________________________

Gdzie znajduje się katedra?
W głównym budynku przy Norwida, dwa piętra nad dziekanatem. 

Komentarze

 1. Przydatny post, dziękuję ;)
  Natalia, mam pytanie. Które z zajęć odbywają się tylko przez część semestru zimowego? Czy są jakieś bloki oprocz biochemii?

  OdpowiedzUsuń
 2. Chów i hodowla zwierząt, ekonomika i etologia kończą się po trzecim semestrze. Niestety/stety? :) nie ma innych zblokowanych ćwiczeń. Pzdr! N

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za kolejny przydatny post ;) mam też pytanie: ktoś wie jak obliczyć sobie średnią? Czy np. Do ogólnej średniej wliczają się obie oceny z histologii, czy wyciągamy jedną średnią z tych 2 ocen?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyciągamy średnią z ocen z ćwiczeń i z egzaminu. Jeśli mamy sytuację typu 4 i 4,5 to średnią się zaokrągla do tej wyższej- 4,5 w tym wypadku.

   Usuń
 4. jak tam praktyki?

  OdpowiedzUsuń
 5. czy dr W. jest wymagająca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wejściówki abc, przystępne; trzeba notować to co podaje na prezentacjach a czego nie ma w skrypcie/ podręczniku, bo może się pojawiać na kołach, ale tak jest u prawie każdego prowadzącego.

   Usuń
 6. a koła w jakiej formie? na wejściówkę wystarczy przyswoić zagdnienia z rozpiski ( ze skrypu i Krzymowskiego) ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Koła zależą od prowadzącego - jedni dają pytania opisowe, inni pytania krótkiej odpowiedzi ( dr K. i dr M. dają takie "uzupełnianki" i są dość trudne)

  OdpowiedzUsuń
 8. czy po semestrze zimowym zwykle zmieniają się prowadzący?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty