TRZECI ROK.

Podwijam rękawy. Przede mną trudny (mówią, że najtrudniejszy) rok akademicki. Myślę, rozmyślam o organizacji swojego czasu, którego jak zwykle mam za mało, ostatnio jeszcze mniej. Jak dobrze zarządzać swoim czasem?

Czy ktoś ze starszaków może się wypowiedzieć jakie książki powinnam wypożyczyć na trzeci rok, w co się zaopatrzyć? Na jakie wykłady warto chodzić?


Komentarze

 1. o wasz program różni się od naszego... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co do diagnostyki to u nas uczyliśmy się z:
   1. http://www.elsevier.pl/ksiazka_weterynaryjna/diagnostyka-kliniczna-zwierzat
   2. http://chomikuj.pl/jola_data/weterynaria2011/Diagnostyka/Nicpo*c5*84+-+Ca*c5*82a+Diagnostyka,1242443513.pdf
   3.http://w.bibliotece.pl/books/0676c6436640444586afc678546b39cf/

   z patomorfo http://www.eksiegarnia.pl/Patologia-szczegolowa-zwierzat;s,karta,id,178723 i http://www.eksiegarnia.pl/Patologia-ogolna-zwierzat;s,karta,id,290292

   z farmakologii http://selkar.pl/farmakologia-i-farmakoterapia-weterynaryjna

   Usuń
 2. Jak to jest z wyjazdami w czasie studiów? Można bez problemu wyjechać na tydzień w czasie roku akademickiego czy trzeba się starać o jakieś urlopy itp?

  OdpowiedzUsuń
 3. Raggafaya, dzięki wielkie! :)

  Jeśli chodzi o wyjazdy to wszystko zależy tak naprawdę od Ciebie. Możesz się dogadać z prowadzącymi, że zaliczysz materiał w jakimś innym terminie, możesz też "zachorować" i zwyczajnie posłużyć się zwolnieniem lekarskim, które prowadzący powinni wziąć pod uwagę.

  Pzdr!
  N

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co :)
   Nie powinno być za dużych rozbieżności - z farmy i patomorfologii chyba nie ma innych podręczników ;D

   Usuń
 4. Diagnostyka kliniczna i laboratoryjna
  ”Badania kliniczne i laboratoryjne w diagnostyce chorób zwierząt” Nicpoń – to jest podstawa, a dodatkowo czasem może się przydać „Diagnostyka kliniczna chorób wewnętrznych zwierząt domowych” Tadeusz Janiak. Do tego fartuch do śmierdzenia gnojem (chyba, że chce się tak pachnieć na każdych zajęciach), gumiaki (choć sporo osób ich nie miało, twój wybór możesz chodzić w balerinach po gnoju), młoteczek opukowy (nie neurologiczny) i plezimetr (może być drewniany). Z tymi dwoma ostatnimi może być problem. Ja miałam tylko plezimetr, młoteczek pożyczałam od ludzi z innych grup. A tak to ludzie zrobili wspólne zamówienie dla chętnych i kupili wspólnie (pudło z nimi leżało na portierni), i tak wyszło drogo.

  Ekologia zwierząt łownych
  Krążą ksera z wykłado-ćwicze ń

  Farmacja weterynaryjna
  Będą dawane materiały do kserowania, lub odkupcie to po cenie ksera.

  Farmakologia weterynaryjna
  Prof. przesyła slajdy z wykładów, a ćwiczeniowy slajdy z ćwiczeń. Też można kupić po cenie ksera, choć czasem wprowadzają zmiany (dodatkowe np. slajdy). Materiały z ćwiczeń mogą się różnić trochę inne daje prof. Obmińska, trochę inne prof. Świtała, a jeszcze inne dr Szczypka (przy czym takie same dają młodsze doktorki i doktorantki). Różnice nie są gigantyczne, a wg mnie prof. Obmińska ma najbardziej przejrzyste i czasem z nich się uczyłam do ćw. No i z nich do egzaminu. Dla nadgorliwych „Farmakologia i farmakoterapia weterynaryjna” Rolińskiego, wg mnie totalnie nie przydatna.

  Higiena zwierząt
  Hmmm… chyba jakieś materiały dali przed kołem… lub coś krążyło.

  Parazytologia i inwazjologia
  Wg mnie najlepiej mieć „Ćwiczenia z parazytologii” Grzywińskiego do morfologii (a czasem i do rozwoju i chorobotwórczości) oraz „Parazytologia i parazytozy zwierząt” Gundłacha. Dodatkowo czasem przyda się „Parazytologia weterynaryjna” Stefańskiego (najobszerniejsza, niektóre parazyty tylko tutaj), uczyłam się też z „Chorób pasożytniczych zwierząt domowych” Furmagi, ale to jak nie ma niczego innego. Do tego niektórzy mieli jakąś książkę dla medycyny (bo mamy też pasożyty tylko ludzi i tylko w Grzywińskim można coś znaleźć na ich temat, ja szukałam dodatkowo w necie). A i czasem można korzystać z jego wykładów, krążą jakieś.

  Patofizjologia
  Do egzaminu wykłady (krążą). Ogólnie na ich zasadach nikt go nie zdał :P był test wielokrotnego wyboru i tylko pełna odpowiedź dawała 1pkt. Po sprawdzeniu obniżyli próg do 50% i zaczęli dawać połówki pkt, dlatego zdało te 20% roku :D drugi termin ustny, a po nim dopytki ostatecznie wszyscy zdają. Ćwiczenia i wykłady są okropne. A przedmiot naprawdę ciekawy (odkryłam to ucząc się do egzaminu). Książki u prof. „Patofizjologia zwierząt” Fitko (ale wersja grubsza), u Królewny nie wiem, u doktorantki (z nią miałam) też nie wiem :P podała nam milion tytułów i mieliśmy zgadywać z której uczyć się na które ćwiczenia. Ale chyba najlepsza była „Patofizjologia człowieka w zarysie” Guzka – tak w sumie tą mogę polecić. Do zajęć z krwi „Praktyczna hematologia psów i kotów” Mischke. Można chodzić na katedrę i kserować potrzebne tematy (tak robiłam).

  Patomorfologia
  „Histopatologia zwierząt domowych przewodnik do ćwiczeń” do kupienia w akwarium lub wydawnictwie, każdy musi mieć swoją własną i jeszcze najlepiej bieżące wydanie :P nasza kolorowanka
  „Patologia ogólna zwierząt” Madej i z tymi dwoma książkami zapoznajcie się już na pierwsze zajęcia.
  „Patomorfologia chorób zakaźnych zwierząt” Kaszubkiewicz – przede wszystkim potrzebna w II semestrze, ale w I też na pojedyncze zajęcia (choroba Mareka, Gumboro i chyba coś jeszcze).
  Do tego na ćwiczenia z psów i kotów w II semestrze „Choroby zakaźne zwierząt” lub „Choroby zakaźne psów i kotów” Glińskiego lub „Choroby zakaźne psów” „Choroby zakaźne kotów” Prymus.
  Do tego w II semestrze jeszcze „Technika badań patomorfologicznych zwierząt domowych” Madej.
  A do egzaminu „Compendium pathologicum animalne” Madej, wykłady, „Patologia szczegółowa zwierząt” Madej. A niektórzy ryli jeszcze z książek do patologii dla medycyny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wooow! Bardzo Ci dziękuję za tak wyczerpującą wypowiedź! :)

   Usuń
  2. czyli widzę, że plotki o tym, iż u Was farma jest formalnością nie są pozbawione prawdy :D
   Zazdro, bo u nas to jest makabryczny przedmiot :D

   Usuń
  3. z tą farmą to nie jest do końca prawda. Pani profesor jest miła i nie robi problemów ale 1 termin pisemny w ten czerwiec zdało góra 25 osób (pisało ze 100). I naprawdę było dużo nauki, ale były dopytki po 2 terminie.

   Usuń
 5. A powiedz mi, na jakie wykłady lepiej chodzić a które sobie można odpuścić? (na 2 roku)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można chodzić na mikrobiologię, bo jeśli będziesz na wszystkich wykładach i będziesz miał średnią z obu semestrów 4 z ćwiczeń to będziesz mógł pójść na przedterminy zarówno z bakterii jak i z wirusów. (w tym roku prof sprawdził obecności chyba tylko dwóm, trzem osobom na przedterminach, więc można to jakoś ominąć przy odrobinie szczęścia). Na immunologię też warto chodzić, ale to dopiero w drugim semestrze. Wykłady są co prawda udostępniane, ale o wiele łatwiej było mi je zrozumieć, jeśli pan/pani prof tłumaczył/a każdy slajd. Na biochemię nie chodziłam. Z etologii były też (podobno) ciekawe wykłady (byłam tylko na jednym niestety). Na chowie byłam z trzy razy, nic szczególnego.

   Usuń
 6. a co z wykładami z fizjologii? dają jakieś profity?

  OdpowiedzUsuń
 7. a jak z fizjologią, jak wyglądały ćwiczenia, ciężko było zaliczyć? Warto na wykłady chodzić? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o fizjologię to szykuję oddzielny post, w którym postaram się wszystko najdokładniej opisać. Cierpliwości. :)

   Usuń
  2. dzięki :) to czekamy :)

   Usuń
 8. Drodzy Studenci,

  Medycyna weterynaryjna to jeden z najtrudniejszych kierunków studiów. Oprócz znajomości podstaw weterynarii ważne jest również podążanie za nowymi trendami w terapii zwierząt i poszerzanie swojej wiedzy z tego zakresu. Obecnie organizowanych jest bardzo dużo wszelkiego rodzaju konferencji, kursów i warsztatów z różnych dziedzin weterynarii (m.in. ortopedii, chirurgii, rtg, usg, dermatologii czy chorób wewnętrznych psów i kotów). Niejednokrotnie jednak, koszt uczestnictwa w takich wydarzeniach przewyższa studencki budżet. Portal http://www.vetedu.com.pl udostępnia zarejestrowanym użytkownikom materiały konferencyjne, pliki video i prezentacje. Dodatkowo istnieje możliwość wzięcia udziału w webinariach weterynaryjnych czy zapoznanie się z bardzo ciekawymi artykułami. Bezpośrednio przez portal będą mogli Państwo również zapisać się na wybrane sympozjum czy szkolenie weterynaryjne. Zapraszamy!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty